Agent Mariusz Zdobywca

Deweloperzy ociągają się z nowymi inwestycjami. Dlaczego?

Deweloperzy ociągają się z nowymi inwestycjami. Dlaczego?

Podstawowe prawa rynku mówią, że na rosnący popyt odpowiada rosnąca podaż. Większe zapotrzebowanie na produkt lub usługę to możliwość większej sprzedaży i wypracowania dodatkowego zysku. Jednak gdy się spojrzy na bieżącą sytuację w mieszkaniówce, ta zasada wydaje się nie działać. Deweloperzy ociągają się z rozpoczynaniem nowych inwestycji, mimo że, zgodnie ze oficjalnymi statystykami GUS i NBP, mają bardzo dużo pozwoleń na budowę i projektów gotowych do realizacji. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

Co z tą luką mieszkaniową – czy uda się ją w końcu “zasypać”?

Co z tą luką mieszkaniową – czy uda się ją w końcu “zasypać”?

W Polsce brakuje mieszkań – w największym skrócie jest to główna przyczyna tego, że jest drogo i coraz drożej. Ten niedostatek lokali mieszkaniowych nazywany jest “luką mieszkaniową”. Co do tego raczej wszyscy są zgodni – dopóki jej nie “zakopiemy” nie ma szansy na ustabilizowanie się cen mieszkań. Czy możliwe jest, że w końcu zlikwidujemy deficyt na rynku nieruchomości mieszkalnych?

Taniej nie będzie? Co napędzi wzrost cen mieszkań

Taniej nie będzie? Co napędzi wzrost cen mieszkań

Zdaję sobie sprawę, że mnóstwo osób czeka na spadek cen mieszkań. Jednak w tym artykule wcielę się w tzw. adwokata diabła i zbiorę argumenty za tym, że będzie coraz drożej. Nie jest to tylko zabawa, ale rozważenie realnego scenariusza. Sytuacja na rynku nieruchomości zależy od wielu czynników, a w tym momencie sporo z nich działa w kierunku podnoszenia cen. Co istotne, niekoniecznie będzie się to wiązało z powrotem rekordowej koniunktury, ponieważ może być drożej, a jednocześnie liczba transakcji pozostanie dosyć niska.

Rząd chce pomóc w zakupie pierwszego mieszkania

Rząd chce pomóc w zakupie pierwszego mieszkania

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pod wodzą premiera Mateusza Morawieckiego, znany jest z inwestowania pieniędzy z budżetu państwa w programy socjalne. W połowie grudnia ogłoszono kolejny z tego typu programów pod nazwą Pierwsze Mieszkanie. Przyjrzyjmy się bliżej założeniom nowego programu.