Umowa najmu mieszkania którą wybrać i dlaczego
Podstawowa wiedza o rodzajach umów najmu przyda się zarówno rentierom, jak i lokatorom. Wynajmowanie lokalu mieszkaniowego w Polsce wiąże się z obowiązkiem podpisania oficjalnego porozumienia i rozliczania zysków. W naszym prawie ustanowione zostały trzy rodzaje takich umów. Ich zasady mocno się od siebie różnią. Warto poznać te różnice.
Umowa najmu, ale jaka?
Tym, co łączy wszystkie typy umów najmu jest określenie praw i obowiązków lokatora i rentiera. Tego pierwszego w ogólnej formie wspiera ustawa o obronie praw lokatora. Prawa i obowiązki rentiera swoje pierwotne źródło mają w kodeksie cywilnym. W praktyce oznacza to, że umowa niezależnie od jej typu nie ma mocy prawnej, jeśli nie jest zgodna z wymienionymi wyżej dokumentami. Na tym kończą się podobieństwa. Typy umów najmu dopasowane są do rodzajów lokali i czasu, w jakim chcemy je udostępniać. Od właściciela zależy, czy zdecyduje się podpisać z najemcą zwykłą cywilnoprawną umowę najmu, czy też będzie to instytucjonalna lub okazjonalna forma.
Zwykła umowa najmu pozostawia obu stronom najwięcej swobody w formułowaniu dokumentu. Nie jest też obarczona żadnymi dodatkowymi formalnościami. Obecnie na rynku najczęściej podpisuje się właśnie ten rodzaj porozumienia. Jest to zapewne związane z faktem, że umowa cywilnoprawna jest dostępna zarówno osobom fizycznym, jak i firmom zarabiającym na wynajmie. Żaden inny typ umowy nie obejmuje tych dwóch grup. Na najem okazjonalny mogą zdecydować się tylko osoby prywatne, a instytucjonalny stworzony został dla firm.
Jeśli więc jako właściciele mieszkania chcemy je wynająć, powinniśmy zastanowić się, czy nie podpisać z przyszłym lokatorem umowy najmu okazjonalnego. Wiąże się ona z obowiązkiem wizyty u notariusza, ale tym samym skuteczniej chroni przed najemcami, którzy łamią zasady porozumienia. Najważniejszą cechą tego typu umów są uproszczone zasady eksmisji niewypłacalnych lokatorów. W momencie podpisywania dokumentów właściciele mają obowiązek wskazania lokalu zastępczego.
Natomiast umowy najmu instytucjonalnego dotyczą głównie firm, które inwestują w zabudowę wielorodzinną pod najem. Ten typ umowy sprzyja wieloletniemu najmowi i gwarantuje stabilne ceny czynszu. Mimo że do tej pory porozumień tego typu było w Polsce niewiele, sytuacja może się zmienić. Rynek najmu jest obecnie najmocniejszym motorem zysku w branży. Wiele osób, które chciały kupić mieszkanie na kredyt, czeka na lepszy moment.
Popyt w najmie nie słabnie, a to oznacza, że duże firmy będą chciały go wykorzystać. Kompleksowe osiedla lokatorów, którzy podpisali umowę najmu instytucjonalnego nie są złym pomysłem. Ten typ porozumienia chroni najemców i daje im stabilizację. Podpisując go lokator zyskuje gwarancję takich praw jak długi okres wypowiedzenia, czy ustawowa ochrona przed podwyżkami. Dla wielu wynajem lokalu od firmy jest bardziej komfortowy. Rzeczywiście wybierając taki lokal nie musimy martwić się o niewygodną kontrolę właściciela czy nadmiar jego rzeczy w mieszkaniu. Najem instytucjonalny jest z natury bardziej uporządkowany i nastawiony na bezproblemową współpracę.