Agent Mariusz Zdobywca

Jak wycenić mieszkanie

Jak wycenić mieszkanie

Do sprzedaży mieszkania trzeba się dobrze przygotować. Jednym z najważniejszych etapów tworzenia oferty jest wycena mieszkania. Od niej zależy czy transakcja będzie dla nas opłacalna. I właśnie kwestia ceny wzbudza najwięcej emocji wśród sprzedających i kupujących. Aby odpowiednio ją określić niezbędna jest wycena lokalu. To kwalifikacja, którą wiele osób pozostawia profesjonalistom. Możemy też jednak dokonać jej sami. Jak to zrobić?

Wycena prostsza niż myślisz

Dla pracowników biur nieruchomości wycena mieszkania to chleb powszedni. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie kryteria biorą oni przy określaniu ceny ofertowej nieruchomości. Jest ona zawsze nieco wyższa od wartości mieszkania, dzięki czemu zostawiamy sobie pole do negocjacji. Tymczasem kluczową kwestią, którą bierze się pod uwagę, jest oczywiście wielkość lokalu i jego lokalizacja. Znaczenie ma też stan lokalu oraz wyposażenie. Jak najłatwiej ocenić, ile warte jest nasze mieszkanie, gdy nie jesteśmy rzeczoznawcami?

Najlepiej sprawdzić, jakie ceny osiągają podobnej wielkości mieszkania w naszej okolicy.

Ten dość prosty sposób okazuje się skuteczny, jeśli chcemy poznać ogólną cenę nieruchomości lub widełki, w jakich możemy się poruszać określając cenę. Czy możemy samodzielnie zrobić to dokładnie? Oczywiście. Aby to uczynić musimy dokładnie sprawdzić oferty w sąsiedztwie i dobrze je poznać. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy mieszkanie podobne do naszego na tyle, by określić podobną cenę. Kwestie, na które należy zwróci

szczególna uwagę, to typ budynku i stan piwnic, wyposażenie mieszkania i jego ogólny stan techniczny. Im jest on lepszy, tym droższy może być każdy metr kwadratowy naszej nieruchomości.

Magia odpowiedniej ceny

Pośrednicy nieruchomości potrafią nie tylko rzetelnie wycenić nieruchomość, ale i kształtować jej cenę. Jeśli nasza wycena porównawcza przynosi efekt, który nas nie zadowala, warto zacząć działać. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja naszej wyceny z profesjonalistą. Jeżeli po analizie rynku uznajemy, że nasze mieszkanie jest warte zbyt mało, warto zweryfikować te dane. Gdy rzeczoznawca potwierdza nasze obawy, rezygnacja ze sprzedaży nie jest jedynym wyjściem. Cenę lokalu mieszkalnego można podnieść niewielkim kosztem. Czasem wystarczy odmalowanie ścian, naprawa usterek czy zakup kilku dodatków, by odświeżyć wnętrze czyniąc je atrakcyjniejszym.

Część agencji obrotu nieruchomościami w pakiecie z wyceną ma konsultację dotyczącą przestrzeni. Niektóre podejmują się też prostych prac dekoratorskich, by przygotować przestrzeń na wizytę potencjalnych kupców. Wielu agentów utrzymuje, że odpowiednia lokalizacja to połowa wartości mieszkania, jednak jego wystrój z pewnością nie pozostaje bez znaczenia. Pamiętajmy, że meble i wszelki sprzęt RTV czy AGD również podnoszą cenę lokalu. Jeszcze przed decyzją o sprzedaży zastanówmy się, co chcemy zostawić w mieszkaniu i ile przedmioty te są dla nas warte. Będą to ważne informacje również wtedy, gdy wycenę lokalu oddamy w ręce fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.