Agent Mariusz Zdobywca

Sposoby na maksymalizację dochodu pasywnego z wynajmu mieszkania

Sposoby na maksymalizację dochodu pasywnego z wynajmu mieszkania

Marzysz o wypracowaniu pasywnego dochodu? Jeśli chcesz, aby Twój kapitał sam generował bogactwo, inwestycja w mieszkanie na wynajem jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zaś takie mieszkaniu już posiadasz, mamy dla Ciebie garść porad, jak zwiększyć jego dochodowość.

Zacznij od zrozumienia rynku nieruchomości. Istotne jest nie tylko, żeby wiedzieć, co się dzieje w skali makro (czyli w skali kraju, a nawet świata), ale też orientować się w lokalnym rynku. Lokalne rynki mocno się od siebie różnią i bez wiedzy o tym, jaką charakterystykę ma dany region, miasto i dzielnica ciężko Ci będzie zmaksymalizować zysk z inwestycji. Mając taką wiedzę, możesz zacząć dostosowywać mieszkanie do realiów. Pierwsza sprawa to optymalna strategia cenowa. To wypadkowa tego, co się dzieje na rynku (lokalnym i krajowym) oraz tego, co prezentuje sobą Twoja nieruchomość. Wbrew pozorom – przeszacowanie jej wartości nie zapewni Ci większej dochodowości, a wręcz odwrotnie, bo potencjalni lokatorzy będą łukiem omijali Twoją ofertę. Warto też rozważyć “promocje”, jeśli chcesz przy sobie zatrzymać sprawdzonych lokatorów.

Jeśli przy ustalaniu ceny rozczarowała Cię konieczność ustawienia stawki na zbyt niskim poziomie, nic straconego. Jednak z podstawowych strategii dobrych inwestorów to poprawa atrakcyjności mieszkania. Modernizacja, renowacja, dodanie udogodnień – to wszystko sprawia, że możesz oczekiwać od najemcy wyższego czynszu. Jedną z dróg o podniesienia standardu jest zainwestowanie w technologie, czyli zrobienie mieszkania smart. Takie rozwiązania nie są bardzo drogie, do tego można skalować ich zastosowanie w pełnym zakresie (od prostego sterowania światłem czy temperaturą, po centralny radiowęzeł, podpięty pod serwis streamingowy lokatora). Co istotne – technologia to nie tylko sposób na poprawienie jakości lokalu, ale też na oszczędzanie. Rozwiązania smart, jak też nowocześniejsze urządzenia (AGD, kotły, oświetlenie) przyniosą oszczędności każdego miesiąca.

Zwiększanie rentowności mieszkania na wynajem nie sprowadza się jednak do samych fizycznych cech lokalu, takich jak wyposażenie czy standard. Istotne są również kwestie prawne i organizacyjne. W kwestiach finansów i podatków warto skontaktować się z doradcą, aby fiskalnie zoptymalizować swój dochód. Jeżeli chodzi o prawo, to bardzo istotne jest, aby zarówno prawny status lokalu, jak i zarządzanie nim, były w porządku wobec obowiązujących przepisów. Wszelkie niezgodności zaowocują w końcu dodatkowymi problemami i kosztami.

Konieczność dbania o finanse i aspekty prawne doprowadza nas do kolejnego dużego tematu, istotnego dla rentowności pasywnego dochodu z wynajmu mieszkania. Chodzi o całościowo ujęte zarządzanie nieruchomością. Można to robić samodzielnie, narażając się na “uczenie się na błędach”, ale bywa to kosztowne. Wygodne i bezpieczne rozwiązanie to powierzenie administrowania mieszkaniem profesjonaliście. To rozwiązanie szczególnie sensowne w sytuacji, gdy dysponujesz większą liczbą lokali – wtedy dopilnowanie wszystkich formalności i spraw finansowych może cię po prostu przerosnąć.

Jednak zarządzanie nieruchomością to nie jedyna kwestia, która powinna cię skłonić do kontaktu z osobą o odpowiednich kwalifikacjach. Profesjonalny agencja nieruchomości pomoże Ci także w innych sprawach, w tym w ustaleniu odpowiedniej stawki czynszu, stworzeniu atrakcyjnej oferty oraz znalezieniu wiarygodnych i stabilnych lokatorów.

W ten sposób doszliśmy do ostatniego elementy układanki. Jak mawiają Anglicy – last but not least. Lokator jest kluczowy dla możliwości osiągania stabilnego dochodu z mieszkania. Dbaj o dobre relacje z osobami, które od Ciebie najmują. Szczególnie, jeśli są wiarygodne, spokojne, sumienne, czyste, kulturalne. Jeżeli nie masz problemów z regularnymi płatnościami, do tego sąsiedzi się nie skarżą na hałasy, a lokal utrzymywany jest w dobrym stanie – możemy Ci pogratulować, a jednocześnie radzimy utrzymywać z lokatorami ciepłe, przyjazne stosunki. To nie tylko ułatwi załatwianie wszystkich spraw, ale też zwiększa szansę na stabilny, długotrwały najem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.