Agent Mariusz Zdobywca

Rząd chce pomóc w zakupie pierwszego mieszkania

Rząd chce pomóc w zakupie pierwszego mieszkania

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pod wodzą premiera Mateusza Morawieckiego, znany jest z inwestowania pieniędzy z budżetu państwa w programy socjalne. W połowie grudnia ogłoszono kolejny z tego typu programów pod nazwą Pierwsze Mieszkanie. Przyjrzyjmy się bliżej założeniom nowego programu.

Pierwsze Mieszkanie w dwóch różnych formach

Ma on na celu pomoc Polakom do 45. roku życia w zakupie swojego wymarzonego mieszkania. Już od pewnego czasu duża część ekspertów apelowała do władz państwowych, aby wspomogły polskie rodziny w zakupie nieruchomości. Wydaje się, że w końcu do tego dojdzie. Program Pierwsze Mieszkanie został zaprezentowany 16 grudnia 2022 roku przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę. Jak powiedział minister Buda, podstawowym celem programu ma być zapewnienie mieszkania wszystkim młodym Polakom, a sam lokal mieszkalny ma być prawem, a nie towarem jak jest obecnie. Pierwsze Mieszkanie ma wspomóc w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich to Bezpieczny Kredyt 2%, który ma być systemem dopłat do zaciągniętego kredytu hipotecznego. Drugi to Konto Mieszkaniowe, który ma wspomagać wszystkich oszczędzających w celu zakupu pierwszej nieruchomości w swoim życiu. Obie propozycje będą obowiązywać zakup zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Sprawdźmy w jaki sposób będzie można skorzystać z obu form programu.

Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

Warunkiem do otrzymania kredytu powiązanego z programem Bezpieczny Kredyt 2% będzie wiek poniżej 45 lat, a także brak jakiegokolwiek prawa w przeszłości do lokalu mieszkalnego nawet choćby było to prawo spółdzielcze do nieruchomości. W przypadku małżeństwa, drugi z opisanych warunków spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Po otrzymaniu prawa do kredytu budżet państwa będzie dopłacał przez okres 10 lat do różnicy spowodowanej stałym oprocentowaniem, a oprocentowaniem 2%, które płacić będzie kredytobiorca. Stałe oprocentowanie banku będzie obliczone ze średniej kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących. Oprocentowanie o wysokości 2%, wprowadzone przez rząd, będzie uwzględniało marżę nałożoną przez bank udzielającym kredytu.

Konto Mieszkaniowe jako pomoc przy oszczędzaniu

Drugi sposób pomocy rządowej dla osób myślących o własnym lokalu mieszkalnym to konto oszczędnościowe w bankach komercyjnych, które miałoby pomóc zgromadzić osobie zainteresowanej odpowiedni kapitał przed zakupem mieszkania. Podobnie jak w pierwszej wersji programu Pierwsze Mieszkanie, konto mieszkaniowe również będzie mogła założyć wyłącznie osoba, która przedtem nie posiadała mieszkania na własność (mieszkania spółdzielczego również). Wyjątkiem będzie osoba, która mieszka w nieruchomości z co najmniej dwójką swoich lub przysposobionych dzieci. Okres na jaki będzie można założyć konto mieszkaniowe, wynosić będzie od trzech do dziesięciu lat. Przez ten czas co najmniej 11 razy w roku, państwo będzie doładowywać konto wpłatami w wysokości od 500 do 2000 złotych. Po wypłaceniu pieniędzy z konta, na ich wydanie (wyłącznie na cele mieszkaniowe) będziemy mieli 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.