Czy mieszkanie na parterze to dobry wybór?
Jeszcze dwie dekady temu mieszkanie na parterze było towarem niezbyt pożądanym – w nowych inwestycjach takie lokale najdłużej szukały właściciela, a na rynku wtórnym sprzedając je trzeba było zachęcić sporym upustem. Jednak obecnie uległo to zmianie z powodu stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych oraz rozwiązań architektonicznych. Czy w takim razie mieszkanie na parterze to dobry wybór? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać w poniższym artykule.
Starając się dać jak najpełniejszy obraz, przeanalizujemy zarówno zalety, jak i wady mieszkań na parterze. Zapoznając się z nimi, warto mieć na uwadze, że (po pierwsze) w nowych budynkach wiele wad parteru zostało zminimalizowanych lub nawet zlikwidowanych i (po drugie) nie w każdej inwestycji wady takie występują i nie zawsze w takim samym nasileniu.
Wady mieszkania na parterze
- Hałas. Mieszkanie na parterze znajduje się bliżej wszystkich ciągów komunikacyjnych znajdujących się obok bloku, ale też w nim. Dlatego wszelkie odgłosy z chodnika, okolic klatki, placu zabaw, czy położonych obok miejsc parkingowych będą bardziej słyszalne w takim lokalu. To nie wyczerpuje listy hałasów, ponieważ mieszkając na parterze jest się skazanym na to, że obok naszych drzwi będzie przebiegała droga do domu wszystkich lokatorów wyższych pięter. W starszych budynkach oznacza to sporo hałasu przez cały dzień. Jednak w nowszych stolarka okienna, drzwi, ściany, ale też rozwiązania architektoniczne (np. oddzielanie pięter od klatki schodowej) sprawiają, że parterowe mieszkania są równie ciche jak pozostałe.
- Bezpieczeństwo. Jeśli w bloku parter jest niski, to dostanie się na balkon nie wymaga nawet przystawiania drabiny – jeśli więc balkon nie jest zabudowany, ryzykowne będzie trzymanie tam czegokolwiek wartościowego, np. roweru. To samo dotyczy dostępności okien. Z tego względu mieszkanie na parterze jest potencjalnie bardziej narażone na włamania. I znowu, jak poprzednio, w nowych inwestycjach problem ten zminimalizowano, montując monitoring, systemy antywłamaniowe i grodząc osiedla, dzięki czemu nikt obcy nie kręci się w pobliżu bloku.
- Koszty ogrzewania. W czasach, gdy rachunki za ogrzewanie rosną w zatrważającym tempie, jest to istotny argument. W starszych blokach występuje problem wychłdzania się parterowych mieszkań od spodu, przez co wymagają one intensywniejszego grzania. W nowych budynkach stosuje się lepszą izolację, standardy termoizolacji są wyższe i rachunek za ogrzewanie parteru będzie taki sam jak za każde inne piętro.
Zalety mieszkania na parterze
- Łatwy dostęp. To, co jest wadą w przypadku bezpieczeństwa, staje się zaletą, gdy spojrzymy na to z perspektywy codziennej eksploatacji lokalu. Dotarcie do niego wymaga minimum wysiłku, więc takie mieszkania są lubiane przez seniorów. Wygoda ta mocno też ujawnia się wtedy, gdy trzeba coś wnieść do mieszkania – czy to codzienne zakupy, czy nowe meble. Na parterze jest to łatwe i szybkie, co jest ważne szczególnie w blokach bez windy.
- Dostęp do dodatkowej przestrzeni. W nowych inwestycjach deweloperzy zoptymalizowali wykorzystanie wszelkich atutów – parterowe mieszkania zaczęły otrzymywać przydomowe ogródki lub tarasy. To ogromna zaleta. Nawet niewielka dodatkowa przestrzeń na świeżym powietrzu zwiększa funkcjonalność lokalu (bo np. można tam suszyć pranie), ale też podnosi jakość zamieszkania w nim (bo np. można tam spędzać wolny czas).
- Na koniec dodamy jeszcze jedną cechę mieszkań na parterze, której nie byliśmy w stanie przypisać ani do wad, ani do zalet, ponieważ pasuje i tu, i tu. Chodzi o większe zacienienie takich lokalów, które często wiąże się z tym, iż obok bloku są nasadzenia. Nawet nieduże drzewo może rzucać cień na parterowe okna, przez co lokal jest ciemniejszy. Czy to wada? W takich mieszkaniach zazwyczaj jest chłodniej, więc w zimę jest to minus, jednak latem, gdy innym doskwierają upały, my możemy się cieszyć znośnymi temperaturami.
Ze względu na to, że deweloperom udało się zminimalizować wady mieszkań na parterze, a nawet dorzucić do nich zaletę w postaci ogrodu, obecnie ceny takich lokali nie są już niższe niż położonych na wyższych kondygnacjach. Dlatego argument finansowy obowiązuje jedynie w przypadku starych bloków i tam może odgrywać rolę kolejnej zalety.