Agent Mariusz Zdobywca

Polacy coraz aktywniejsi na hiszpańskim rynku mieszkaniowym

Polacy coraz aktywniejsi na hiszpańskim rynku mieszkaniowym

Obywatele naszego kraju są coraz bardziej zainteresowani zagranicznymi rynkami nieruchomości mieszkaniowych. W warunkach drożyzny panującej w Polsce inwestorzy szukają lokalizacji atrakcyjnych cenowo i z perspektywami szybkiego wzrostu cen. Wśród najpopularniejszych państw przoduje Hiszpania, ponieważ lokale mieszkalne są tam dużo tańsze niż w u nas. Atrakcyjne stają się też coraz dalsze i bardziej egzotyczne kierunki, jak na przykład Dominikana.

Inwestycja lub wakacyjny apartament

Pandemia pokazała Polakom, jak ważny jest komfort mieszkania i swobodny kontakt z naturą. Późniejszy kryzys gospodarczy upewnił ich, że warto mieć plan B również dla swoich oszczędności. Aby zabezpieczyć je przed inflacją, zamożniejsi inwestorzy zaczęli przyglądać się rynkom zagranicznym, szukając na nich sposobu na bezpieczny zysk. Zakup mieszkania na południu Europy to dodatkowo szansa na dochód pasywny lub miejsce na wakacje. Ten trend od dawna jest popularny w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, u nas dopiero się rozwija.

Wymarzonymi rynkami dla zagranicznych inwestycji są kraje atrakcyjne turystycznie z relatywnie niskimi cenami mieszkań i stabilną sytuacją gospodarczą. W ostatnich latach warunki te spełnia Hiszpania, gdzie lokale mieszkalne są dużo tańsze niż w Polsce i z powodzeniem można je traktować jak wakacyjne apartamenty do wynajęcia lub na użytek własny. Z danych hiszpańskiego biura rejestru gruntów Registradores de España można wyczytać, że w 2023 r. Polacy kupili w Hiszpanii aż 3 118 nieruchomości. Oznacza to rekordowy wynik na tle ostatnich lat.

Polacy wyraźniej aktywniejsi w Hiszpanii

Większe zainteresowanie rodaków rynkiem hiszpańskim widać też w statystykach dotyczących udziału Polaków w tym regionie. W 2019 do obywateli naszego kraju należało 1,6% nieruchomości, w 2023 jest to już 3,6%. W świetle tych danych nie dziwi fakt, że mieścimy się na liście 10 najbardziej aktywnych inwestycyjnie narodowości w Hiszpanii. Przeganiają nas tylko Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Belgowie.

Jak wspominaliśmy Hiszpania od dłuższego czasu jest jedną z popularniejszych lokalizacji inwestycyjnych wśród Europejczyków. Zainteresowanie tym krajem w omawianej grupie kupców plasuje się na poziomie 37%. Warto wspomnieć, że około 20% wszystkich transakcji na tamtejszym rynku inicjują obcokrajowcy. Wszystko dzięki temu, że hiszpański rynek uchodzi za stabilny i bezpieczny. Prócz tego ten kraj kusi inwestorów pięknymi krajobrazami i słoneczną pogodą. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że po kryzysie w 2008 sektor mieszkaniowy Hiszpanii przeszedł gruntowne zmiany. Dzięki temu dziś ten kraj oferuje nieruchomości w różnych segmentach cenowych, a ich oferta jest przy tym bardzo bogata.

Wszystko to sprawia, że Hiszpania wciąż jest postrzegana jako atrakcyjny rynek dla kupców szukających mieszkania pod wynajem, jako plan na wakacje czy sposób na zabezpieczenie środków. Aktualnie ceny nieruchomości różnią się mocno w zależności od regionu. W bardzo drogiej i atrakcyjnej turystycznie Andaluzji stawki są wyższe niż w dużych europejskich miastach, jednak łatwo znaleźć również tańsze oferty poza najpopularniejszymi miejscowościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.