Agent Mariusz Zdobywca

Jakie dopłaty do najmu mieszkania w 2024?

Jakie dopłaty do najmu mieszkania w 2024?

Dopłaty do najmu pozostają mało stosowaną formą pomocy rządowego programu mieszkaniowego. Teraz jednak z zapowiedziami mocnego wsparcia budownictwa czynszowego w gminach, dostęp do nich ma zyskać dużo więcej osób. Proponowane dopłaty są znaczące i mogą przysługiwać nawet przez okres 15 lat.

Wydaje się, że rządowy program dopłat do najmu Mieszkanie na Start odszedł w zapomnienie, a tymczasem wciąż działa. Warunkiem do skorzystania jest posiadanie przez gminę stosownej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Szczegóły dopłaty do najmu 2024

Jak tłumaczą eksperci, program oferuje dopłaty do najmu nawet przez okres 15 lat, co może być niezwykle korzystne z punktu widzenia najemcy. Ubiegać o nie mogą się jednak tylko najemcy mieszkania objętego umową zawartą między gminą i BGK, co w praktyce oznacza, iż mogą to być jedynie lokatorzy niektórych społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM).

Specjaliści podkreślają, iż większość uwagi poświęca się kontrowersyjnemu programowi dopłat kredytowych #naStart, tymczasem mało mówi się o Mieszkaniu na Start, które oferuje znaczące dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Wiele było obietnic wyborczych, dotyczących m.in. wspomnianych dopłat do kredytów, czy dopłaty do wynajmu dla młodych, które to wciąż są odraczane w czasie. Natomiast program Mieszkanie na Start działa i zgodnie z rządowymi obietnicami długoterminowego wsparcia, wydaję się, że pozostanie dostępny w najbliższych latach.

Mieszkanie lokatorskie z dopłatą do najmu

Program Mieszkanie na Start został wprowadzony ustawą w 2018 r. Program ten jest jednak ograniczony tylko do nowych lub rewitalizowanych mieszkań czynszowych, mieszkań budowanych w ramach modelu „lokal za grunt”, jak również lokali wynajmowanych przez społeczne agencje najmu (SAN-y). Dlatego też państwo realizuje go za pośrednictwem gmin.

Oznacza to, że w praktyce na dopłaty mogą liczyć lokatorzy budynków mieszkalnych wzniesionych przez spółkę PFR Nieruchomości i osoby zasiedlające niektóre nowe gminne inwestycje mieszkaniowe. Termin dotowania najmu ustalono na 15 lat i jest on naliczany od miesiąca przekazania pierwszej dopłaty na rachunek wynajmującego. Należy jednak zwrócić uwagę, iż zasady przeprowadzania naboru wniosków są określane uchwałą gminy, która to zawiera stosowną umowę z inwestorem, a następnie występuje z wnioskiem do BGK o przyznanie dopłat.

Kolejnym wymogiem jest przyznawane ich jedynie osobom, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym. Ustawa reguluje kwestię dopuszczalnego limitu średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. Obowiązują także dodatkowe kryteria pierwszeństwa, zgodnie z którymi ustawodawca preferuje większe gospodarstwa domowe, które mogą liczyć na dopłaty na poziomie ponad 1000 zł.

Choć obecne niewielu najemców kwalifikuje się do powyższych zasad dotowania, głównie ze względu na niewielką aktywność gmin w zakresie budownictwa czynszowego, to specjaliści przewidują wzmożone zainteresowanie, gdyż według prognoz, liczba inwestycji objętych dopłatami do czynszu BGK ma powoli rosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.