Bank odmówił ci kredytu hipotecznego? Oto co możesz zrobić
Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego to zazwyczaj spory problem. Wnioskodawca ma już zazwyczaj podpisaną umowę przedwstępną, która zobowiązuje go do zawarcia umowy w określonym terminie. Często nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia i można znaleźć sposób, aby otrzymać potrzebną kwotę.
Powody odmowy udzielenia kredytu hipotecznego mogą być różne. Nasze dalsze kroki będą uzależnione od przyczyny negatywnej decyzji banku. Przede wszystkim musimy się dowiedzieć, dlaczego bank nie chce nam udzielić kredytu w potrzebnej nam kwocie. Na nasz wniosek bank jest zobowiązany udzielić nam szczegółowych informacji.
Brak zdolności kredytowej
Jeśli nasze dochody w opinii banku są niewystarczające, abyśmy mogli regularnie spłacać zobowiązanie, warto spróbować kilku rozwiązań. Możemy złożyć wniosek kredytowy do innego banku. Różnica między bankiem, który najbardziej restrykcyjnie liczy zdolność kredytową i bankiem, który jest skłonny udzielić największego kredytu, może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
Warto też uporządkować swoje zobowiązania. Może się okazać, że mamy wysokie i stabilne dochody, ale spłacamy wiele drobnych zobowiązań lub posiadamy nawet nieużywane karty kredytowe, które również obciążają naszą zdolność kredytową. Zamknięcie kart i limitów oraz spłata innych kredytów pozwoli zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego.
Jeśli nasz dochód nadal będzie niewystarczający, to możemy do kredytu przystąpić z inną osobą, a posiadając oszczędności, możemy też wpłacić wyższy wkład własny. Pozwoli to obniżyć kwotę kredytu. Mniejszy kredyt w relacji do wartości zabezpieczenia (LTV) może też spowodować, że bank zaoferuje nam tańszy kredyt.
Decyzja może być również negatywna, jeśli zbyt krótko prowadzimy działalność gospodarczą lub nie wykazujemy dochodów w odpowiedniej wysokości. W takim przypadku musimy odłożyć decyzję o zakupie mieszkania i postarać się zmniejszyć koszty, aby na kolejnym rocznym zeznaniu podatkowym wykazać wyższy dochód.
Zła historia kredytowa w BIK
Banki są zobowiązane sprawdzić naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Niewiele będziemy w stanie zrobić, jeśli posiadamy złą historię kredytową, mieliśmy duże zaległości i przez dłuższy okres lub nasze wcześniejsze zobowiązania podlegały windykacji.
Bank będzie skłonny udzielić nam kredytu dopiero po kilku latach od uregulowania zobowiązań wobec innych podmiotów. Warto przy tym pamiętać, że zobowiązania, które są przez nas poprawnie obsługiwane (nie zalegamy z płatnościami rat) budują nasz pozytywną historię kredytową i mogą ułatwić zaciągnięcie kredytu.
Problem z kredytowaną nieruchomością
Na finansowanej kredytem nieruchomości jest ustanawiana hipoteka na rzecz banku. Bank może nam odmówić udzielenia kredytu hipotecznego, jeśli uzna, że nieruchomość nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem. Na przykład sprzedający otrzymał nieruchomość w spadku i nie uregulował we właściwy sposób spraw spadkowych lub na nieruchomości jest ustanowiona służebność na rzecz innej osoby.
W takim przypadku najczęściej to sprzedający musi najpierw uregulować sprawy związane z własnością, a dopiero później wnioskodawca będzie mógł dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty.
Problemem może być również zbyt niska wartość nieruchomości. Jeśli np. ze względu na stan techniczny mieszkanie lub dom zostaną wycenione na niższą wartość, nie dostaniemy potrzebnej nam kwoty.
Przede wszystkim to sygnał dla kupującego, aby się zastanowić, czy nie przepłaca, umawiając się ze sprzedającym na daną cenę. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być też przedstawienie w banku kosztorysu prac budowlanych, które zamierzamy przeprowadzić i w efekcie podniosą one wartość nieruchomości.