Co deweloperzy sądzą o projekcie rządowego portalu z cenami mieszkań?
Portal DOM to rządowa inicjatywa, która ma na celu zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego. Platforma ma być miejscem, gdzie każdy zainteresowany sprawdzi ceny transakcyjne lokali mieszkalnych w swojej okolicy. Analitycy żywią też nadzieje, że uruchomienie portalu wpłynie bezpośrednio na spadki cen nieruchomości mieszkalnych. Czy istnieje realna szansa, aby tak się stało? I co o tym pomyśle sądzą deweloperzy?
Cenny dostęp do bieżących stawek transakcyjnych
Portal Dom będzie gromadzić dane z rynku pierwotnego i wtórnego. Źródłem informacji będą dla niego zarówno deweloperzy, jak i inne profesjonalne podmioty takie jak agencje obrotu nieruchomościami. Dzięki temu osoby prywatne oraz specjaliści rynku mieszkaniowego zyskają dostęp do aktualnych cen transakcyjnych. To spora zmiana, ponieważ dziś większość opracowań musi opierać się na stawkach ofertowych, które czasem bardzo różnią się od realnych kwot sprzedaży. Jak wspominaliśmy główny cel, jaki przyświeca stworzeniu tej bazy to większa przejrzystość rynku mieszkaniowego. Ma to wesprzeć inwestorów w ich decyzjach zakupowych i sprawić, że transakcje będą bardziej bezpieczne.
Portal DOM zapewni dostęp do rzetelnych danych, dzięki czemu rząd będzie mógł lepiej monitorować skuteczność instrumentów wsparcia sektora mieszkaniowego. Czy pojawienie się takiej bazy może wpłynąć na stawki na rynku pierwotnym i wtórnym? Deweloperzy są raczej sceptyczni, podkreślają jednak, że portal może przynieść szereg innych korzyści.
Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii, zaznacza, że ważne będą szczegóły dotyczące funkcjonowania witryny. Jeśli będzie można z niej wyczytać zarówno odpowiednio zredagowane dane statystyczne, jak i parametry konkretnych transakcji, stanie się to cennym źródłem wiedzy.
Przejrzystość rynku obniża ceny?
Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atal, zwraca uwagę na to, że jego firma już teraz publikuje ceny transakcyjne mieszkań oddanych w ręce nowych właścicieli. Dzięki temu potencjalni klienci mogą poznać realny koszt inwestycji. Korzystając ze swojego doświadczenia, stwierdza, że dostęp do takich danych sam w sobie nie przyniesie wyczekiwanych spadków cen. Przejrzystość cenowa to jego zdaniem dobra praktyka, która może wpłynąć przede wszystkim na wyceny nieruchomości z drugiej ręki.
Agata Zambrzycka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Aurec Home sądzi, że szeroki dostęp do stawek transakcyjnych zwiększy konkurencyjność i ostatecznie może wpłynąć na obniżki cen mieszkań. Jednak głównie pozwoli lepiej monitorować rynek i na przykład nada Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu nowe uprawnienia w zakresie monitorowania rynku. Skorzystają na tym również inne organy administracji publicznej. Deweloperzy zwracają przy tym uwagę, że portal przyniesie prawdziwe korzyści, jeśli nie będzie wymagał zbyt wielkiego zaplecza administracyjnego, które może generować duże koszty. Jakie jeszcze zagrożenia związane z projektem widzą deweloperzy? Problemem może być zbyt mała liczba transakcji na niewielkich rynkach lokalnych. Prócz tego osoby nieobeznane z mechanizmami rynku mogą się gubić w różnicach między cenami ofertowymi i transakcyjnymi.